بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1

شرکت گیگابایت تصمیم گرفته تا سری محصولات G1 Gaming را تنها به مادربرد محدود نکند و آن ها را به دنیای کارت های گرافیک توسعه دهد . در این سری با محصولاتی مجهز به خنک کننده های متفاوت (سری Windforce) روبرو هستیم که نتیجه کار ، محصولی کاملاً قدرتمند و شگفت انگیز است که هر بازی بازی را به خود جلب می کند . شاید بد نبود که گیگابایت ، طراحی تازه ای را برای سری G1 Gaming خود انتخاب می کرد . اما به هر روی ، این کارت گرافیک با عملکرد و کارایی فوق العاده ، در SLI یا پیکربندی Multi-GPU در اختیار کاربر قرار می گیرد .


طراحی
نسخه ی GIGABYTE GTX 970 G1 کارت گرافیک SOC نام دارد که با سرعت کلاکی با فرکانس استاندارد بیشتری ارائه می شود . در این کارت گرافیک شما یک PCB ای 6 پورتی با یک هدر 6 پین  و همینطور1 هدر 8 پین  برای سرعت اورکلاک بیشتر ، در اختیار دارید . اضافه کنم که در بخش رنگ و طراحی ، PCB به رنگ مشکی مات می باشد .

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 3


اندازه ی طول این کارت چیزی در حدود 29 یا 30 سانتی متر می باشد که این اندازه به دلیل وجود یک خنک کننده با ابعاد بزرگ می باشد . پس فراموش نکنید که حتما بررسی کنید که این کارت در کیس شما جای می گیرد یا خیر .
همانطور که گفتم این کارت ، نسخه ی SOC سری G1 Gaming می باشد ، به این معنی که دارای سرعت کلاک قابل توجه ای می باشد . هسته ی GPU به فرکانسی کمی بیشتر از MHz 1178  می رسد که با توجه به قابلیت boost allowance این سرعت فرکانس به  MHz 1329 گسترش می یابد (مانند مدل 980 G1 Gaming SOC edition) .

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 4


صفحه ی آلومینیومی پشت کارت GIGABYTE GTX 970 G1 نیز علاوه بر حفاظت از اجزای پشت ، به انتقال بهتر گرما از این نقطه کمک می کند . 3 فن ، نقش خنک کنندگی این کارت گرافیک را بر عهده دارند که 4 لوله ی انتقال حرارت و 3 هیت سینک آلومینیومی نیز این گرما را بین بخش های مختلف خنک کننده پخش می کنند .
این مجموعه کاملا بی صدا می باشد و حتی در بیشترین فشار کاری بر روی کارت گرافیک ، نویز ناشی از چرخش فن ها آزار دهنده نخواهد بود .
همان گونه که قبل تر در مورد یک اتصال 6 پین و یک اتصال 8 پین اشاره کردم ، باید بگویم که این اتصالات برای تامین برق این کارت تعبیه شده است که شرکت گیگابایت ، یک منبع تغذیه 550 واتی برای این کارت تهیه دیده است .

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 5

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 7


اما این طور که گیگابایت اعلام کرده است ، نهایت میزان مصرف برق کارت 145 وات است ، البته با توجه به میزان اورکلاک ، به نظر می رسد باید انتظار 15 تا 20 وات بیشتر را هم داشت.
به گفته ی گیگابایت ، پردازنده های گرافیکی کارت های سری G1 Gaming ، همگی دست چین شده اند تا بیشترین میزان کارایی و عملکرد و هم چنین سقف اورکلاک را داشته باشند .


بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 6این کارت دارای 6 کانکتور(پورت) صفحه نمایش (display) می باشد که به 3 پورت  display با اندازه ی اصلی ، 1 پورت HDMI 2.0 اندازه ی اصلی و 2 پورت DVI (dual-link) ، تقسیم می شود . بهتر است بدانید  که DVI (dual-link) به معنی این می باشد که پهنای باند این پورت از DVI معمولی بیشتر است و می تواند تا رزولوشن های بالاتر (1920x1200) را پشتیبانی کند.
هم چنین ، این کارت دارای قابلیت Backward Compatible می باشد ، به این معنی که می تواند با دستگاه های قدیمی تر خود ، اتصال تصویری و صوتی برقرار کند . در رزولوشن 4k نیز با سرعت 60 Hz به انتقال داده ها می پردازد که باید توجه داشت که این یک رقم فوق العاده است .


درلبه ی بیرونی سمت چپ کارت ، نوشته ی windforce که مجهز به یک چراغ LED می باشد ، خود نمایی می کند . از طریق نرم افزار این کارت شما می توانید ، میزان نور آن را تنظیم و شخصی سازی کنید .


پشت کارت را که مشاهده می کنیم متوجه ، تعدادی حفره انتقال حرارت نیز می شویم  تا در دفع دما بیشتر موثر باشد و باعث خنک شدن بیشتر کارت بشود .

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1


عملکرد
خنک کننده ی 600واتی windforce از نیروی مهار حرارتی بالایی برخوردار است و قادر است که این کارت را در دمای بالا به صورت کاملا پایداری نگه دارد . این خنک کننده ها از معماری دو اسلات و لوله های ناقل حرارت بهره مند هستند . قطعات Ultra durable ( با دوام و با کیفیت ) به همراه بایوس دوگانه به شما این امکان را می دهد تا قبل از اورکلاک کردن ، از بایوس اصلی ، یک بک آپ بگیرید و یا اینکه به طور کلی دو بایوس با تنظیمات مختلف داشته باشید .
حافظه ی کلاک کردن نیز روی دامنه ی موثر 7.0 GHz عمل می کند و در باس 256 بیتی با 4 گیگابایت GDDR5 ، عملکردی بسیار خوب را به شما ارائه می دهد .

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 1

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 1

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE GTX 970 G1 2


به سراغ عملکرد این کارت گرافیک ها در بازی ها می پردازیم .
ما در این آزمایشات به سراغ بازی هایی رفتیم که به تکنولوژی پیشرفته گرافیکی نیازمند هستند و این بازی ها به دلیل ساختار زمان بندی شده ، راه مناسبی برای مقایسه واحد های گرافیکی با یکدیگر می باشند . میزان فریم ریت در بازی ها می تواند ماهیت اصلی عملکرد کارت گرافیک را به راحتی به تصویر بکشد . Average Framerate (فریم ریت میانگین) ، عامل اصلی و فاکتور مهم فرایند اندازه گیری می باشد . زیرا فریم میانگین برابر است با میزان فریمی که گرافیک بیشترین زمان ممکن رندر خود را روی آن گذرانده است . برای مثال اگر یک بنچ مارک 30 ثانیه باشد و کارت گرافیک حدود 50% زمان را روی فریم 60 سپری کند ، یعنی در هر ثانیه از این 30 ثانیه ، 60 فریم را رندر کرده باشد و به عبارتی دیگر ، برای رندر هر فریم حدود 17 میلی ثانیه زمان صرف شده باشد . این فریم را فریم میانگین می نامیم . هرچه این عدد بیشتر باشد ، بازی ها روان تر و با سرعت بیشتری اجرا می شوند .
توجه داشته باشید که تمامی آزمایشات در رزولوشن 1080p  صورت گرفته است.


بازی Tomb Raider
تمام تنظیمات روی حالت Ultra و تنظیمات FXAA و TRESSFX فعال بود . دقت کنید که ما به فریم ریت 60 فریم بر ثانیه در بالاترین حالت ، دست پیدا کردیم .
Min FPS: 56.0
Max FPS:62.0
Average FPS:60.0

 

بازی Thief
تمامی تنظیمات روی Ultra و FXAA قرار داشت که به این نتیجه دست یافتیم که :
Min FPS:42.3
Max FPS:64.7
Avg FPS: 59.7
دما هم عامل مهمی در انتخاب یک کارت گرافیک می باشد . در طول بررسی این بازی ها ، ما با دمایی بین 22 تا 24 درجه ی سانتی گراد روبه رو بودیم و جالب است بدانید که در سنگین ترین شرایط دما از 57 درجه بالاتر نرفت .


نتیجه گیری
گیگابایت با طراحی دریچه هایی برای تهویه و انتقال دما در پشت کارت GIGABYTE GTX 970 G1 ، علاوه بر جلوه ی جدید ، یک مکانیزم انتقال دمایی خوبی را برای این کارت ارائه داده است . فن های این کارت ، سبک وزن و پلاستیکی هستند به همین دلیل است که شما به هنگام بازی نیز متوجه فعالیت و نویز آن ها نمی شوید . وزن 805 گرمی این کارت نیز ، یک وزن متعادل می باشد . و در نهایت مطمئن باشید که این کارت گرافیک ، یک محصول قابل اطمینان برای بازی باز های حرفه ای می باشد .

لینک خرید از فروشگاه اینترنتی آسارایان

منابع : guru3d ، pcgamer

مطالب زیر را از دست ندهید

بررسی کارت گرافیک STRIX-GTX950-DC2OC ایسوس
چیزی که بیشتر کاربران در کنار سریع بودن از GPU ها خواستار هستند ، مقرون به صرفه بودنشان است که به طور کلی میانگین قیمت GPU های قدرتمند ، میانگین بالایی می باشد اما GTX 950 ، دارای عملکردی است که می تواند با سخت افزار در حد متوسط چند …
1797 روز قبل

نقد و بررسی خودتان را بنویسید

تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی